تشخیص بیماری های گوش

تشخیص بیماری های گوش

در تشخیص بیماری های گوش ، روش های متفاوتی مطرح می باشد. به دلیل اهمیت بالای درمان  بیماری های گوش، لازم است از روش های تشخیصی مناسب به منظور درمان ، انواع بیماری های گوش و رفع عوارض حاصل از آن ها کمک گرفت.در این مقاله به روش های مطرح تشخیص بیماری های گوش می پردازیم.

روش های تشخیص بیماری های گوش

 1. مشاهده
 2. لمس
 3. اتوسکوپی
 4. بررسی میکروسکوپی

طبقه بندی می شوند.

   دکتر ادیبی ،  جراح و متخصص گوش ، حلق و بینی  ، در جهت تشخیص بیماری های گوش ، دانش و مهارات بالایی دارد. شما عزیزان می توانید، برای دریافت زمان مشاوره و درمان با شماره های ۴۴۹۷۶۷۷۲ – ۴۴۹۷۶۸۷۷- ۰۲۱  ۰۹۱۹۷۲۰۷۳۷۸ تماس حاصل نمایید.

همچنین می توانید با مراجعه به  پیج اینستاگرام  نمونه کار ها را مشاهده کنید.

 

در زیر به توضیح مختصر این موارد می پردازیم.

 • مشاهده ی گوش خارجی

پزشک متخصص با معاینه ی گوش ، علائمی همچون : قرمزی و التهاب، تورم ، زخم شدگی، تومورها ، ناهنجاری ها ، فیستول ها و یا جوشگاه های پشت لاله ی گوش ، را مد نظر قرار می دهد و بررسی می کند.

 • لمس

برای پیدا کردن تورم و یا حساسیت به فشار، روس سطح زائده ماستویید ، را باید با هر دو دست لمس کرد. احساس درد به هنگام اعمال فشار بر روی تراگوس یا کشیدن لاله ی گوش ، را باید بررسی کرد. در آخر، باید عقده های لنفاوی منطقه ای را در قسمت های جلو و پشت لاله ی گوش و در زنجیره گردنی عمقی – فوقانی ، مورد معاینه قرار داد.

 • اتوسکوپی

بررسی مجرای شنوای خارجی گوش و پرده ی صماخ ، در تشخیص بیماری های گوش ،نیاز است. اگر در این بررسی وجود پارگی پرده ی گوش تشخیص داده شود، نیاز است تا گوش میانی نیز معاینه شود.

نوراندازی به صورت غیرمستقیم بوسیله ی یک آینه سر ، یکی از شیوه های دشوار برای ارزیابی برای افراد غیرمتخصص محسوب می شود. زیرا تنظیم کردن دقیق منبع نور و آینه ی سر ، مخصوصا زمانی که بیمار در بستر آرمیده باشد ، به زمان و مهارت بالایی نیازمند است.

تشخیص بیماری های گوش

تشخیص بیماری های گوش

کاربرد اتوسکوپی در تشخیص بیماری های گوش

اتوسکوپی الکتریکی کاربرد گسترده ای دارد. زیرا کار با این دستگاه آسان تر می باشد. این دستگاه از یک اسپکولوم قابل تعویض به همراه یک منبع نوری کوچک، اما قوی و دارای ولتاژ پایین و یک (ابزار بزرگنمایی،  مانند ذره بین)، که بزرگنمایی 1.5 تا 2 برابر را ایجاد می کند، تشکیل شده است.

انواع اتوسکوپی

اتومیکروسکوپ ، بزرگنمایی 6 تا 12 برابری را تامین می کند و ابزار معاینه دقیق مجرای شنوایی ، پرده ی صماخ و بخش هایی از گوش میانی (درموارد پارگی) محسوب می شود که کمک شایانی به تشخیص بیماری های گوش می کند.

اتوآندوسکوپ ،  دیدی با زاویه ی باز و با بزرگنمایی زیاد بر روی پرده ی صماخ ایجاد می کند که این امر امکان معاینه ی کامل آنولوس و زاویه ی صماخی – مجرایی قدامی را ، امکان پذیر می سازد. اسکوپ های سخت (ریژید) با نماهای 0 تا 30 درجه به کار می روند.

نحوه ی انجام روش اتوسکوپی 

در هنگام معاینه، پزشک با کشیدن لاله ی گوش به طرف بالا و به سمت عقب، بخش غضروفی مجرای شنوایی خارجی را می کشد. سپس پزشک اسپکولوم را به درون محور طولی مجرای استخوانی وارد می کند. پزشک دستگاه را با یک دست خود نگه می دارد به طوری که دست دیگرش برای کار کردن با ابزارهایی مانند پروب های پنبه ای ، قلاب ها، آسپیراتور و فورسپس گوش آزاد می ماند. پزشک اسپکولوم را باید با دقت وارد کند و انتهای آن را نباید بصورت ناگهانی حرکت داد، زیرا دهانه ی آن لبه های نسبتا تیزی دارد که سبب ایجاد درد در بیمار می شود. دیواره ی مجرای شنوایی استخوانی، بسیار حساس می باشند و به آسانی آسیب می بینند، بنابراین لزم است از تماس دستگاه با این قسمت اجتناب کرد.

تشخیص بیماری های گوش

تشخیص بیماری های گوش

تشخیص بیماری های گوش در اطفال و شیرخواران

در شیرخواران و اطفال کم سن و سال، پزشک بای وارد کردن اسپکولوم باید لاله ی گوش را به طرف پایین و سمت عقب بکشد. بخش غضروفی کوتاه مجرای شنوایی خارجی به یک شکاف باریک منتهی می شودکه به همین علت، تنها یک اسپکولوم باریک توسط یک مجرای کوچک می تواند به آن وارد شود.

پزشک ترشحات وکس مانند گوش و سایر موانعی که سبب ایجاد اختلال در مشاهده ی مجرای شنوایی خارجی می شود ، را با استفاده از روش های زیر بیرون می کشد تا گستره ی دید بازتری برای تشخیص بیماری های گوش داشته باشد.

 1. با استفاده از سرنگ در مورد جسم خارجی ، وکس و اگزودا
 2. بوسیله ی قلاب یا کورت (درمورد وکس سخت شده)
 3. توسط آسپیراتور گوش (در موارد اگزودا یا وکس آبکی)
 4. توسط یک پروب پنبه ای (در مورد اگزودا)

استفاده از روش های متفاوت در تشخیص بیماری های گوش، توسط متخصص گوش ،حلق و بینی و طبق نظر او ، تجویز می گردد.

سایر مقالات ارائه شده توسط دکتر هومن ادیبی:

جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی استخوانی

جراحی آندوسکوپی سینوس

ارسال پاسخ

15 − 14 =