شکستگی بینی

شکستگی بینی

 شکستگی بینی یا nasal fracture  ، از شایع ترین شکستگی های ناحیه ی صورت می باشد.

در این مقاله ، به علائم شکستگی بینی و تاثیرات آن بر ساختمان بینی می پردازیم.

 بینی جزئی برجسته در صورت می باشد ، بنابراین امکان آسیب دیدگی بیشتری دارد. بنا به ضربه ی وارد شده به بینی ، میزان شکستگی در استخوان بینی متغیر می باشد. شکستگی بینی انواع متفاوتی دارد که از میان آن می توان به : شکستگی منفرد ، متعدد، بدون جابجایی و یا همراه با جابجایی را نام برد.

علائم شکستگی بینی

بعد از اعمال فشار وارد شده به استخوان بینی به دنبال ضربه ، علائمی همچون احساس تورم ، التهاب، کبودی و همچنین تغییر شکل و فرم ظاهری بینی اتفاق می افتد. در تشخیص شکستگی بینی ، حتما لازم است بیمار توسط متخصص گوش و حلق و بینی و یا جراح بینی ،تحت  معاینه ی بالینی قرارگیرد، که در روند تشخیص؛ عکس رادیولوژی به تشخیص پزشک کمک می کند.

   دکتر ادیبی ،  جراح و متخصص گوش ، حلق و بینی  ، در جا انداختن شکستگی بینی ، دانش و مهارات بالایی دارد. شما عزیزان می توانید، برای دریافت زمان مشاوره و درمان با شماره های ۴۴۹۷۶۷۷۲ – ۴۴۹۷۶۸۷۷- ۰۲۱  ۰۹۱۹۷۲۰۷۳۷۸ تماس حاصل نمایید.

همچنین می توانید با مراجعه به  پیج اینستاگرام   نمونه کار ها را مشاهده کنید.

جا انداختن شکستگی بینی

جا انداختن شکستگی بینی با روش های متفاوتی صورت می پذیرد به طور مثال: از طریق بی حسی موضعی و یا نیمه بیهوشی قابل انجام می باشد. بعد از جاانداختن شکستگی بینی، به منظور محافظت در برابر ضربه های ناخواسته و یا اتفاقی، گچ طبی برای بینی تعبیه می شود. در جا انداختن شکستگی بینی نیاز به تامپون و پانسمان بینی نیست، بنابراین بیمار مشکلات و عوارض ناشی از تامپون، بعد از عمل را ندارد.

شکستگی بینی در کودکان

بینی نیز مانند تمامی عضو های بدن ، توانایی رشد دارد و تا انتهای بلوغ رشدش ادامه دارد و به حجم و ابعاد آن افزوده می شود. تعدادی منطقه ی غضروف سازی و استخوان سازی ، در روند رشد بینی، ایفای نقش می کنند. اگر فردی که دچار شکستگی استخوان بینی شده است، سن کمی داشته باشد و هنوز به بلوغ نرسیده باشد (شکستگی بینی در کودکان )، امکان آسیب دیدن مناطق غضروف ساز و یا استخوان ساز بینی ، وجود دارد.

حال اگر به دلایل متفاوتی ، یک یا تعدادی از این مراکز غضروف ساز و یا استخوان ساز، رشدی نامتعادل (کمتر و یا بیشتر از حد معمول) داشته باشند، رشد نهایی بینی، مختل می شود و از محدوده ی نرمال خارج می شود. بنا به نکاتی که بیان شد، ممکن است در اثر ضربات وارد شده به بینی ، شکستگی ای حاصل نشود؛ اما به دلیل آسیب دیدن مراکز غضروف ساز و استخوان ساز بینی ، فرم بینی در دراز مدت تغییر می کند.

شکستگی بینی

شکستگی بینی

درخصوص آسیب دیدگی این مراکز لازم است بدانید که، آسیب وارد شده قابل جبران نمی باشد و درمانی برای آن لحاظ نشده است. بنابراین تنها لازم است مراقب ضربات احتمالی به ناحیه ی بینی خود باشید که این ضربات سبب آسیب دیدن این مراکز نشود.

با این حال اگر ضربات وارد شده به بینی سبب ایجاد آسیب درمراکز غضروف ساز و یا استخوان ساز بینی شود؛ بنا به درخواست بیمار و معاینات بالینی و تشخیص پزشک متخصص، عمل جراحی بینی ، بعد از تکمیل سن رشد و بلوغ ، صورت می گیرد.

نکات مهم در شکستگی بینی

  1. مدت زمان جا انداختن شکستگی بینی، بسیار حائز اهمیت می باشد. به طوری که، معمولا تا 2 هفته بعد از شکستگی بینی می توان استخوان بینی را جا انداخت. بعد از این مدت زمان، استخوان بینی به همان حالت شکستگی جوش می خورد و برای جا انداختن آن ، نیاز به انجام جراحی پلاستیک بینی می باشد.
  2. بینی به محض شکستن متورم و دردناک می شود. بنابراین مناسب است ؛ بیمار در ساعات ابتدایی شکستگی به پزشک متخصص، به منظور جا انداختن بینی ، مراجعه کند. در غیر این صورت با گذشتن 4 ساعت از شکستگی بینی ، معمولا اقدامی برای بینی صورت نمی گیرد و پزشک 4 تا 5 روز دست نگه می دارد ؛ تا تورم بینی کمتر شود ، و سپس بینی بیمار را جا می اندازد.
  3. همچنین شکستگی بینی ممکن است سبب ایجاد انحراف در تیغه ی بینی شود، در این حالت با انجام جراحی انحراف بینی عارضه ی موجود را اصلاح و رفع می کنند.
  4. در مواردی ممکن است ضربه ی وارد شده خفیف باشد و سبب شکستگی استخوان بینی نشود، اما باعث اجتماع خون در زیر مخاط تیغه ی بینی شود.

 این امر سبب مسدود شدن راه تنفسی از یک یا هر دو طرف بینی می شود. بی اعتنایی به این انسداد، امکان از بین رفتن غضروف تیغه ی بینی وجود دارد. در این حالت با تضعیف و تحلیل غضروف تیغه ی بینی، فرم و ساختار بینی به شکل زین اسب در می آید. بنابراین چنانچه ، بعد از ضربه ی وارد شده به بینی ،  احساس گرفتگی تنفس از یک یا هر دو سوراخ بینی خود داشتید ؛ سریعا به پزشک متخصص مراجعه کنید و عارضه ی موجود را رفع کنید.

مقالات مرتبط ارائه شده توسط دکتر هومن ادیبی:

جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی استخوانی

جراحی آندوسکوپی سینوس

 

ارسال پاسخ

4 × 3 =