وزوز گوش

وزوز گوش

وزوز گوش صدایی است که در گوش ایجاد می شود. وزوز گوش بسیار در افراد رایج شده است و بین هر 5 نفر یک نفر به وزوز گوش مبتلاست.

وزوز گوش امری طبیعی نیست و برای درمان باید سریعا، به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه شود. از عمده دلایل بروز وزوز گوش، افزایش سن، اختلال در سیستم گردش خون و یا آسیب به شنوایی بنا به هر دلیل است.

وزوز گوش امری طبیعی نیست و برای درمان باید سریعا، به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه شود. از عمده دلایل بروز وزوز گوش، افزایش سن، اختلال در سیستم گردش خون و یا آسیب به شنوایی بنا به هر دلیل است. با مراجعه به دکتر ادیبی به عنوان  متخصص گوش و حلق و بینی می توان این بیماری ها را درمان کرد. برای دریافت زمان مشاوره و درمان با شماره های ۴۴۹۷۶۷۷۲ – ۴۴۹۷۶۸۷۷- ۰۲۱  ۰۹۱۹۷۲۰۷۳۷۸ تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید با مراجعه به  پیج اینستاگرام و   کانال تلگرام  نمونه کار ها را مشاهده نموده و مشاوره دریافت نمایید. 

 

با این حال بروز وزوز گوش، نشانه ای جدی نیست و با افزایش سن هر فردی ممکن است این عارضه را تجربه نماید. با درمان وزوز گوش، می توان این عارضه را به راحتی کاهش داد و درمان کرد. برای درمان وزوز گوش، باید متخصص گوش و حلق و بینی، در ابتدا به دنبال علت بروز این اختلال بوده در ادامه راه های درمانی را ارائه می دهد.

وزوز گوش

 

علائم وزوز گوش

وزوز گوش شامل صدایی مانند صدای زنبور در گوش است که منبع خاریج نداشته و از داخل خود گوش شنیده می شود. همچنین صداهایی مانند زنگ زدن، سرخ کردنی و کلیک کردن نیز از علائم وزوز گوش می باشد.

این صدا ها ممکن است از صداهای بسیار آهسته تا صدای بسیار بلند نیز در گوش ایجاد شود. وزوز گوش سبب می شود تا فرد در شنوایی دچار اختلال گردد.

انواع وزوز گوش

به طور کلی دو نوع وزوز گوش وجود دارد .

نوع اول وزوز گوش ذهنی است و شایع ترین نوع وزوز گوش است. این نوع از وزوز گوش ممکن است مربوط به گوش میانی و یا خارجی باشد. این مورد همچنین می تواند ناشی از ایراد در مسیر های شنوایی در کانال مغزی نیز باشد.

نوع دوم وزوز گوش، مشکل وضعیت استخوانچه گوش و یا انتقباضات عضلانی گوش است که بسیار نادر است و در زمان معاینه ممکن است نتوان به راحتی تشخیص داد.

معاینات مربوط به وزوز گوش

برای معاینه علت وزوز گوش، باید متخصص فرد را از لحاظ ابتلا به سایر بیماری ها بررسی نماید. مثلا از لحاظ ابتلا به سرماخوردگی و یا هر بیماری دیگری  که ممکن است بر شنوایی تاثیر بگذارد.

در صورتی که به بیماری خاصی مبتلا هستید و وزوز گوشتان در عرض یک هفته بهبود پیدا نکرد، حتما به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه نمایید.

دلایل بروز وزوز گوش

از جمله شایع ترین دلایل وزوز گوش، آسیب دیدن گوش میانی است. موهای داخل گوش خود به خود با فشار امواج صوتی به حرکت در می آیند. این حرکت موهای ریز باعث انتشار سیگنال از طریق یک عصب از گوش به مغز می شود که ما احساس شنیدن صدا نماییم. در صورتی که این تار ها خم شده باشد و یا شکسته شده باشد، این تغییر شکل سبب می شود تا وزوز گوش ایجاد شود.

از دیگر عوامل وزوز گوش، مشکلات گوش، شرایط بهداشتی و سلامت گوش، عصب های شنوایی و مغز می باشد.

بیشترین میزان وزوز گوش، زمانی اتفاق می افتد که فرد با افزایش سن رو به رو می شود، که معمولا از سن 60 سالگی به بعد بیشتر بروزمی کند.

همچنین افرادی که در مکان های پر سر و صدا و یا دارای سلاح گرم کار می کنند، ممکن است با افت شنوایی رو به رو شده و وزوز گوش داشته باشند.

افرادی که از هندزفری و یا هدفون به طور مداوم و با صدای بلند گوش می کنند باید نگران این موضوع باشند که ممکن است به وزوز گوش مبتلا شوند.

همچنین در برخی از افراد، به دلیل پوشیده شدن پرد گوش از مایعات داخل گوش، فرد یا کاهش شنوایی و در ادامه با وزوز گوش رو به رو می شود.

علل دیگر وزوز گوش

برخی از علل های شایع وزوز گوش شامل

  • غیر طبیعی بودن فشار مایع داخل گوش
  • آسیب به سر و گردن که باعث می شود تا گوش داخلی و یا اعصاب گوش تحت تاثیر قرار گیرد.
  • بروز تومور های خوش خیم بر روی عصب های شنوایی که باعث بروز وزوز گوش می شود.
  • اختلالات عروق خون مرتبط با وزوز گوش : که یک نوع اختلال خونی سبب می شود تا وزوز گوش ایجاد شود.
  • این اختلال شامل افزایش کلسترول خون و سایر رسوب ها در رگ های خونی نزدیک به گوش می باشد.

مقالات مربوط

بیماری های گوش 

انواع بیماری های گوش

راه های ارتباطی

با تشکر، مدیریت سایت دکتر ادیبی  متخصص گوش و حلق و بینی

ارسال پاسخ

2 × 2 =