پاره شدن پرده گوش

پاره شدن پرده گوش

پرده گوش

به لایه نازک بین گوش خارجی و میانی است که این دو را از هم جدا می کند. از پرده گوش است که امواج صوتی رد شده و ارتعاش از استخوان میانی عبور کرده و صوت ایجاد می شود و فرد صدا را می شنود. از آن جایی که این لزرش ها، سبب می شود تا میزان شنوایی فرد نیز مشخص گردد، ممکن است فردی که به پاره شدن پرده گوش دچار شده است و کاهش شنوایی پیدا کند.

اتفااقات مختلف و تصادفات سبب می شود تا در برخی از موارد پارگی پرده گوش نیز اتفاق بیوفتد. این امر سبب می شود تا افراد زیادی را نگران کند. با مراجعه به دکتر ادیبی به عنوان  متخصص گوش و حلق و بینی می توان این بیماری ها را درمان کرد. برای دریافت زمان مشاوره و درمان با شماره های ۴۴۹۷۶۷۷۲ – ۴۴۹۷۶۸۷۷- ۰۲۱  ۰۹۱۹۷۲۰۷۳۷۸ تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید با مراجعه به  پیج اینستاگرام و   کانال تلگرام  نمونه کار ها را مشاهده نموده و مشاوره دریافت نمایید. 

 

علت پارشدن پرده گوش

عفونت

ممکن است فضای گوش میانی دچار عفونت شده باشد و این عفونت سبب شود تا در پرده گوش پارگی ایجاد شود. این عارضه بیشتر در کودکان نیز دیده می شود. علت بروز این عفونت جمع شدن مایع یا چرک  است که باعث نازک شدن و پارگی پرده گوش شده و ممکن است کم شنوایی ایجاد کند.

پاره شدن پرده گوش

تغییر فشار

انجام برخی از فعالیت ها و یا قرار گیری در برخی از مکان ها سبب می شود تا فرد با تغییر فشار همراه شود. این تغییرفشار بر پرده گوش ضربه و آسیب وارد می کند و سبب می شود تا فرد با مشکلاتی در پرده گوش خود مواجه شود. برخی از این فعالیت ها عبارتند از :

غواصی

پرواز در هواپیما

رانندگی در ارتفاع زیاد

پرت شدن از ارتفاع

وارد شدن فشار هوار زیاد به داخل گوش

برخی از  افراد در موارد دیگر که در ادامه ذکر می شود، به پارگی پرده گوش دچار می شوند. که عبارتند از :

ضربه خوردن به گوش

برخورد جسم سنگین به گوش

صدمه حین ورزش

تصادفات

وارد کردن جسم خارجی به گوش

همچنین در برخی از افراد وارد شدن صدای بسیار بلند به طور لحظه ای سبب می شود تا به پرده گوش آسیب وارد شود. البته بروز این مشکل کمی نادر است.

علائم پاره شدن پرده گوش

از مهمترین علائم پاره شده پرده گوش، درد در گوش می باشد. این درد می تواند در طول روز ادامه داشته و شدت درد کم و زیاد شود.

معمولا در افرادی که پرده گوش پاره شده است، از گوش مایعاتی ترشح می شود. ممکن در برخی از افراد همراه این مایعات خون نیز بیرون بیاید. بیشترین میزان ترشح از داخل گوش زمانی است که گوش میانی عفونت کرده و درمان نشده است. برای درمان این عارضه کافی است به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید تا بتوان به سرعت درمان را شروع کرد.

بیشترین افرادی که به این عارضه دچار می شوند، کودکان و افرادی هستند که به سرماخوردگی و یا آنفولانزا مبتلا می شوند. همچنین ممکن است فرد در منطقه ای زندگی نماید که کیفیت پایین هوا باشد و آلودگی هوا سبب بروز عفونت در گوش شود.

در افرادی که به کم شنوایی موقت گوش دچار شده اند و یا دارای وزوز گوش و سرگیجه هستند، توصیه می شود تا به متخصص گوش و حلق و بینی برای مشاوره و معاینه پرده گوش مراجعه نمایند.

روش های تشخیص پاره شدن پرده گوش

پزشک می تواند برای تشخیص پاره بودن پرده گوش، روش های مختلفی را در نظر داشته و انجام دهد. در ادامه به برخی از این روش ها خواهیم پرداخت.

1-  استفاده از یک مایع برای تشخیص میزان عفونت

2-  استفاده ازاتوسکوپ

3-  سنجش شنوایی (تشخیص میزان شنوایی)

4-  ظرفیت سرگیجه

5-  انجام تمپاتومتری (تمپانومتری آزمایشی است که در آن با کمک تجیهزات مخصوص، گوش میانی فرد با اعمال فشار هوا سنجیده می شود.)

6-  معاینه تخصصی گوش و حلق

روش های درمانی پاره شده پرده گوش

در وهله اول علت این عارضه تشخیص داده می شود، سپس برای آن درمان تجویز می شود. همچنین متخصص گوش و حلق و بینی برای کمتر شدن ناراحتی ها و درد بیمار دارو تجویز می کند.

دراین بین ممکن است برای از بین بردن عفونت داخل گوش نیز داروی جداگانه تجویز شود. 

آنتی بیوتیک ها

در افرادی که به علت وجود عفونت در داخل گوش میانی و یا داخلی خود، دارای پارگی در پرده گوش خود هستند، در این گروه از افراد با تجویز عفونت می توان میزان عفونت پرده گوش را کم کرد. نوع و میزان آنتی بیوتیک با توجه به شرایط بیمار تعیین می شود.

جراحی پرده گوش

در برخی از افراد باید جراحی پرده گوش انجام داد تا بتوان آسیب وارده پرده گوش را درمان نمود.

در عمل تیمپانوپلاستی، می توان با ترمیم پرده و یا استخوانچه گوش، این عارضه را تا حدود زیادی درمان نمود.

مقالات مربوط

بیماری های گوش 

انواع بیماری های گوش

وزوز گوش

راه های ارتباطی

با تشکر، مدیریت سایت دکتر ادیبی  متخصص گوش و حلق و بینی

ارسال پاسخ

نوزده − 9 =