پیوند غضروف به بینی

پیوند غضروف به بینی

آیا می دانستید امروزه از تکنیک ” پیوند غضروف به بینی ” ، به منظور زیباسازی بیشتر ساختار بینی استفاده می شود؟ در این مقاله به نقش غضروف در جراحی زیبایی بینی و جراحی ترمیمی بینی، می پردازیم.

یکی از عضو های زیبا ساز چهره ، بینی می باشد. این ویژگی به دلیل مرکزیت بینی در چهره و برجسته بودن آن، اهمیت بسزایی پیدا کرده است. بنابراین افراد زیادی، امروزه به دنبال تغییر در فرم بینی خود و یا رفع عیوب آن، هستند تا بتوانند زیبایی هر چه بیشتری را برای بینی خود فراهم آورند.

اگر فردی بینی خود را جراحی کرده باشد و از نتیجه ی عمل خود رضایت کافی را نداشته باشد ، درصدد جراحی ترمیم بینی ، برای رسیدن به انتظار خود، برمی آید. به همین منظور به احتمال زیاد ، نیاز به غضروف ، برای فرم دهی ساختار بینی در جراحی های ترمیمی ، وجود دارد. به همین منظور جراح بینی ، از غضروف های موجود در ساختار بینی فرد، برای غضروف سازی و فرم دهی بینی استفاده می کند. اما در مواردی میزان غضروف ساختمان بینی کافی نبوده و جراح بینی بنا به تشخیص درست و مناسب، از غضروف های طبیعی بدن فرد ، ویا از غضروف های مصنوعی جهت جراحی بینی استفاده می کند.

 غضروف های پیوندی به بینی

 1. غضروف های طبیعی
 2. غضروف های مصنوعی
پیوند غضروف به بینی

پیوند غضروف به بینی

محل پیوند غضروف به بینی

به طور معمول غضروف های طبیعی و یا مصنوعی برای قسمت نوک بینی، دوطرف بینی، تیغه ی بینی و همچنین بر روی پره های بینی، به منظور ایجاد فرم مناسب در ساختار بینی،  تعبیه می شوند. همچنین با پیوند غضروف به بینی می توان، برخی انحرافات موجود در بینی را نیز اصلاح کرد.

انواع غضروف های مصنوعی در پیوند غضروف به بینی

در جراحی بینی، اگر غضروف های بکار گرفته شده از نقاطی از بدن خود بیمار، مانند: لاله ی گوش، دنده و … استفاده شده باشد، بطور معمول، تحت سازگاری کامل با بدن قرار می گیرند و هیچ مشکلی نمی سازند.

 

   امروزه از تکنیک ” پیوند غضروف به بینی ، به منظور زیباسازی بیشتر ساختار بینی و رفع عیوب آن، انجام می پذیرد.  دکتر ادیبی ،  جراح و متخصص گوش، حلق و بینی  ، در پیوند غضروف به بینی دانش و مهارات بالایی دارد. شما عزیزان می توانید، برای دریافت زمان مشاوره و درمان با شماره های ۴۴۹۷۶۷۷۲ – ۴۴۹۷۶۸۷۷- ۰۲۱  ۰۹۱۹۷۲۰۷۳۷۸ تماس حاصل نمایید.

همچنین می توانید با مراجعه به  پیج اینستاگرام   نمونه کار ها را مشاهده کنید.

 

غضروف های دیگر که در پیوند غضروف به بینی، می توان به کار گرفت:

 1. غضروف هایی که از افراد دیگر برای پیوند تهیه می شود.
 2. غضروف هایی که از اشخاص مرگ مغزی شده ، بعد از مراحل استریل و میکروب زدایی استفاده می شوند. ( در این نوع از پیوند غضروف به بینی فرد، احتمال انتقال میکروب و عفونت های ویروسی ای مثل: ایدز و بیماری های دیگر، وجود دارد.)
 3. غضروف های حیوانی (در این مورد نیز انتقال بیماری های دامی به انسان وجود دارد.)
 4. غضروف های مصنوعی و دست ساز (این غضروف ها با کیفیت ها و رنج قیمت متفاوت در بازار وجود دارند که برخی از جراحان بینی از آنها بهره می برند.

نکات مهم در پیوند غضروف مصنوعی به بینی

اغلبا به منظور، جبران فرو رفتگی های بینی  از، غضروف مصنوعی استفاده می شود. نکته ی مهم در رابطه با غضروف مصنوعی، عدم استحکام کافی این غضروف ها می باشد که باید در نظر داشت که این غضروف ها به منظور ایجاد داربست و پایه در بینی مناسب نیستند.  زیرا به مرور زمان و اعمال فشار های متفاوت به بینی در طی زمان، این غضروف ها تحلیل می روند و ساختار بینی بهم می ریزد و به اصطلاح دفورمگی در ساختار بینی ایجاد می شود.

بنا به نکات مهم گفته شده، لازم است ؛ عزیزانی که تصمیم به جراحی زیبایی بینی و یا ترمیم بینی خود دارند، با آگاهی کامل جراح بینی ای را انتخاب نمایند که دارای مهارت و دانش بالا باشد؛ تا از نتیجه ی جراحی خود، رضایت کامل و کافی را کسب کنند.

مقالات مرتبط ارائه شده توسط دکتر هومن ادیبی:

جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی استخوانی

جراحی آندوسکوپی سینوس

2 thoughts on “پیوند غضروف به بینی

 1. amirhossein - آگوست 29, 2018 در 11:30 ق.ظ

  تو جراحی بینی ترمیمی هم میشه پیوند غضروف انجام داد تا فرم بینی طبیعی بشه ؟

  پاسخ
  • dradib - اکتبر 16, 2018 در 11:31 ق.ظ

   بله

   پاسخ

ارسال پاسخ

نه − شش =